• Wybierz język:
  • pl
  • Francuski
  • Wybierz język:
  • pl
  • Francuski

21 czerwca - Święto muzyki

Miasta i wioski francuskie w tym czasie tętnią życiem, ale przede wszystkim muzyką ! Festiwale muzyczne oraz koncerty organizowane są w różnych miejscach miast. W Paryżu możemy napotkać stojące na ulicy pianino i zagrać własną kompozycję. W ten melodyjny sposób Francuzi zaczynają świętować nadejście lata.

1 maja - Święto konwalii (Fête du muguet)

Rodziny francuskie ofiarują sobie konwalie, w które obfitują podmiejskie lasy. Przyjęło się, że konwalie przynoszą szczęście i można je kupić od ulicznych sprzedawców.  Poza tym niezależnie od tego święta, 1 maja wypada również święto pracy we Francji. Związki zawodowe prezentują z tej okazji liczne manifestacje.

1 kwietnia - Prima aprilis (Le poisson d'avril)

Tak jak Polacy, Francuzi rozpoczynają kwiecień humorystycznym akcentem. Tego dnia wszyscy żartują i opowiadają wesołe historie. Dzieci (i nie tylko) przyczepiają dorosłym do pleców papierową rybę czyli „le poisson d'avril”. Ma to związek z meteorologią, ponieważ w kwietniu słońce opuszcza znak Ryb.

pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia - Wielkanoc (Pâques)

Poranek wielkanocny we Francji to przede wszystkim zabawa – poszukiwanie czekoladowych jajek wielkanocnych ukrytych w domu lub ogrodzie. Legenda głosi, że dzwony z wszystkich kościołów lecą do Rzymu w Wielki Czwartek, a wracając, gdy przelatują nad Francją, upuszczają czekoladowe jajka. Cukiernicy prześcigają się w tworzeniu czekoladowych pyszności. Poza tym jedzona jest szarlotka z truskawkami oraz gniazdka wielkanocne (oczywiście z czekolady). Danie główne to najczęściej jagnięcina.

2 lutego – Święto Matki Boskiej Gromnicznej (La Chandeleur)

Tego dnia w roli głównej występują naleśniki. Francuzi jedzą je na różne sposoby: z cukrem i cytryną, czekoladą lub konfiturą. Przesąd głosi, że jeśli ktoś podrzuci jedną ręką naleśnik na patelni, a drugą ręką monetę szybko stanie się bogaty.
W wielu górskich miasteczkach przy granicy z Hiszpanią obchodzi się wtedy również święto niedźwiedzia (La fête de l'ours). Wybiera się dwóch silnych mężczyzn, którzy odziani w skórę kozy, wysmarowani sadzą i olejem, z kijem w ręku biegają po miasteczku i smarują wszystkich sadzą.

6 stycznia - Święto Trzech Króli (Fête des rois)

Święto to przypomina o wizycie Trzech Króli, którzy obdarowali Dzieciątko złotem, mirrą i kadzidłem. Francuzi przygotowują z tej okazji specjalny placek (la galette), który zawiera w sobie mały przedmiot z ceramiki lub plastiku (la fève des Rois: migdał w cieście). Kto znajdzie ukrytą w cieście niespodziankę zostaje królem lub królową i otrzymuje koronę. Do picia serwowany jest tego dnia szampan lub cydr.

Otwarcie serwisu

Informujemy że w dniu 27 maja 2014r. został uruchomiony nasz serwis do nauki języka francuskiego. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim i częstego korzystania z naszych zbiorów.  Zawierają one informacje na temat kultury francuskiej oraz ciekawostki językowe.